Armin Fatol (Foto/Video)
  •  
  • Ofertă VIDEO
  • Ofertă FOTO
  • Blog
  • Portofoliu
  • Despre Mine
Contact
WhatsApp
  •  
  • Ofertă VIDEO
  • Ofertă FOTO
  • Blog
  • Portofoliu
  • Despre Mine
Armin F.2024-08-06T10:02:33+00:00

“Dacă am un eveniment mic, mai ”iau” fotograf, sau facem noi cu telefonul?”

Eu aș răspunde: “Depinde de cât sunt de importante pentru tine pozele ce îți vor rămâne ca amintire de la acel eveniment (nuntă sau botez, în special)”.

Aș zice “Da, ia fotograf” în cele mai multe cazuri, dar există și situații când aș zice “nu, nu are rost”.

Și dacă zici că poți obține poze la o calitate rezonabilă cu telefonul, eu nu zic că nu! 😎

De fapt, problema nu e faptul că faci cu telefonul. Ci faptul că nu e un om desemnat “să se ocupe” ca tu să ai poze faine ca amintire de la acel eveniment, și să facă asta cât mai bine.

Dar îți zic ce să mai iei în considerare, când ajungi la a lua acea decizie:

  • În locurile întunecate din unele săli de restaurant sau evenimente, fără măcar un bliț bun, direcționat și setat corespunzător, și/sau un aparat bun, o să o să iasă poze pe care nu le vrei ca amintire 🥲.
  • Dacă nu e un om desemnat ca fotograf (chiar dacă folosește un smartphone), fiecare o să facă poze în mod subiectiv, la ce consideră și vrea, nu se asigură nimeni că ai în poze toate momentele faine.
  • Vor predomina pozele încadrate urât, expuse greșit (eh… acuma și telefonul, face și el ce poate…), culori supra-saturate, încadrări tip portret sau pe orizontală, când de fapt ar fi mai bine invers, și chiar poze “mișcate”, care, ar trebui șterse.
  • La final, vei ruga pe toți cei care au făcut poze, să ți le trimită, și poate vei trimite și tu pozele altora, la ceilalți. O să fie mai greu să le centralizezi și să le dai la toți invitații, dacă această operațiune nu se face în mod organizat. Dacă nu e organizare, e haos.
  • Vrei să printezi pozele într-un album, ori pe hârtie foto? Cele pe care le-ai primit pe WhatsApp au deja calitate ȘI MAI MICĂ decât o aveau deja în telefonul cu care au fost făcute. Aici prețul confortului este scăderea drastică a calității. Știu că e mai complicat/inconfortabil să trimiți pozele pe mail sau wetransfer, doar că WhatsApp le scade și mai mult calitatea inițială.
  • Vei primi pozele ne-sortate, și ne-editate. Îți rămâne ție toată “distracția” asta, sau și mai simplu… le lași așa, că na, cine are vreme de sortat poze? Dar amintirile de care ziceam, oare cum vor fi? Poate scapă 5-10 poze bunicele din 200, dar le păstrezi pe toate cele 200, că asta ai.
  • Ar fi bine să te ocupi de salvarea pozelor pe care vrei să le păstrezi pe un stick USB, pe care să-l ții undeva în vitrină / bibliotecă / sertar / cutie cu acte. Sau/și să ai backup într-un cloud, online. Peste 10 ani nu vei mai avea telefonul ăsta, și dacă ai totul pe el dar îl pierzi peste 3 săptămâni, s-au dus și pozele cu amintirile de la eveniment.
  • Pozele de grup fie vor lipsi, fie, în cele mai multe cazuri, vei avea 3-5 poze, mai mult… comice. Îmi vine imediat în minte o încadrare a trecătorului pe care îl rogi să facă poză de grup, ca să apari și tu în ea… în care tot grupul apare în mijloc, cu picioarele lăsate în afara pozei, deși deasupra capetelor tuturor, mai este aproape jumătate de cadrul liber, și se putea încadra ușor întreg grupul, astfel încât să apară oamenii în întregime, și să nu se irosească aproape toată jumătatea de sus a pozei, unde oricum nu e nimic interesant acuma. Ce poți face, e să te asiguri că după ce au fost făcute pozele de grup, sunt OK, și să le refaci imediat, dacă nu sunt OK. Doar atunci și acolo mai ai ocazia asta.

Acuma ce să zic… dacă ai un eveniment cu până în 10-15…-20 de persoane, poate că nu e nevoie de fotograf.

Dar în acel caz, poți ține cont de ceea ce am scris mai sus, pentru a face lucrurile cât se poate de bine, și potrivit pentru tine.

Despre VIDEO, la evenimente mici, în curând 😏.


Related Posts

video, gimbal, stabilizator, nunta, botez, dji, rs4, ronin, drona, armin, resita, timisoara, profilm, videoclip, filmare, editare
20sept.20 septembrie 2024

Cum am început să filmez cu gimbal (stabilizator de imagine)

Am filmat pentru prima dată cu un gimbal la o nuntă, weekendul trecut. (Pentru cine nu știe, gimbal-ul este un echipament... read more
bujor cristian, 2bart, 2bujori, panoplie caprior, sculptura decorativa, handmade
04mart.4 martie 2025

Despre filmul „Cum sculptez eu o panoplie pentru căprior”

Îmi place foarte mult să fac proiecte ca acesta. L-am filmat pe Bujor Cristian cum a sculptat manual... read more
22ian.22 ianuarie 2026

Video – de la necesitate la pasiune

Pasiunea mea pentru video de fapt a pornit ca o necesitate. Abia după câțiva ani a devenit pasiune. În 2014 am... read more
06iun.6 iunie 2024

„Dar experiență ai?”

Vorbeam cu cineva despre făcut poze la un botez, în Timișoara. Mă întreba așa, informativ, cam ce experiența am. Doar să... read more
07oct.7 octombrie 2025

„Cât mai durează până primim filmarea de la nuntă?”

„Cât mai durează până primim filmarea de la nuntă?” – o întrebare perfect legitimă, dar răspunsul nu e atât de... read more
factura firma foto video petrecere majorat nunta botez reclame promovare horeca restaurant pizzerie pensiune resita armin
15ian.15 ianuarie 2025

Decontează pe firmă serviciile foto-video!

Te-ai gândit că poți deconta pe firmă servicii foto-video? Cam orice firmă care are nevoie de promovarea produselor sau a serviciilor,... read more
13iul.13 iulie 2025

Mai filmează careva FHD la evenimente? Hai să râdem împreună! 🤣🤣🤣

Am editat un video de la o nuntă, 4K, video final are o oră. Editarea a durat, estimez eu, cam... read more
08sept.8 septembrie 2025

Eclipsă totală de Lună 7 septembrie 2025

Cum s-a văzut Luna roșie, la eclipsă, undeva pe lângă #Reșița. Știu că dacă toată lumea pune poze cu eclipsa, a... read more
28iun.28 iunie 2024

Dacă îți place muzica, sigur ai ceva înclinații sau pasiuni pentru foto/video

Am observat o chestie faină. Întâi la mine, apoi și la alții din jurul meu. Surprinzător - la destul de MULȚI... read more
12iul.12 iulie 2024

4K? Sau nu prea contează?…

Mi-am propus ca pentru evenimentele ce le filmez, să filmez și să livrez materialul final în 4K (latura lungă a... read more
  • armin@inregistrariaudio.ro
  • +4 0741 770 576
WhatsApp

Utile

  • Acasă
  • Despre mine
  • Servicii

Servicii

  • Fotografie
  • Videografie

Resurse

  • Galerie foto
  • Blog
  • Contact

Armin Fatol © 2026. Toate drepturile rezervate.

  • Termeni si conditii
  • Politica de confidentialitate
  • Cookies | GDPR
Armin Fatol (Foto/Video)
Gestionați consimțământul pentru cookie-uri

Folosim tehnologii precum cookie-urile pentru a stoca și/sau accesa informații de pe dispozitiv. Facem acest lucru pentru a îmbunătăți experiența de navigare și pentru a afișa anunțuri (ne)personalizate. Consimțirea la aceste tehnologii ne va permite să prelucrăm date precum comportamentul de navigare sau identificatori unici pe acest site. Neparticiparea sau retragerea consimțământului poate afecta negativ anumite funcții și caracteristici.

Functional Mereu activ
Stocarea tehnică sau accesul este strict necesară în scopul legitim de a permite utilizarea unui anumit serviciu solicitat în mod explicit de către abonat sau utilizator, sau în scopul exclusiv de a efectua transmiterea unei comunicări printr-o rețea de comunicații electronice.
Preferences
The technical storage or access is necessary for the legitimate purpose of storing preferences that are not requested by the subscriber or user.
Statistici
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. Stocarea tehnică sau accesul care este utilizat exclusiv în scopuri statistice.
Marketing
Stocarea tehnică sau accesul este necesară pentru a crea profiluri de utilizator pentru a trimite publicitate sau pentru a urmări utilizatorul pe un site web sau pe mai multe site-uri web în scopuri de marketing similare.
  • Administrează opțiunile
  • Administrează serviciile
  • Administrează vânzătorii {vendor_count}
  • Citește mai multe despre aceste scopuri
Vezi preferintele
  • {title}
  • {title}
  • {title}